2024. június 24-től 30-ig töltöttünk 7 napot hetedik évfolyamos diákokkal Erdélyben, ahol híres nagyvárosok történelmi emlékhelyeivel ismerkedtünk meg. és megcsodálhattuk a természet képződményeit. Utunk során átkeltünk a Gyergyói -és Csíki-medencén, a Gyergyói- Hargitai- havasokon és láttuk a Fogarasi-havasokat.Első nap (Jún. 24.): hajnali 4 órai indulás után kirándulásunk leghosszabb és legfárasztóbb napján megálltunk 1. úticélunknál: Nagyváradon. Itt megnéztük a Székesegyházat Szt. László hermájával, aztán a belvárosban tettünk egy sétát, ahol megismerkedtünk a Szent László templom, az Emke-kávéház, és az Ady Endre Múzeum épületével. Sétánk során eljutottunk a Holnap c. folyóirat alapítóinak szoborcsoportjához is. Innen tovább utaztunk az 582 m magas Királyhágón keresztül Körösfőre , ahol sajnos a református templomot csak kívülről tudtuk megtekinteni. Egy kicsit megpihentünk a még patakként csordogáló Körös partján. Késő délután érkeztünk Kolozsvárra. Ellátogattunk a Farkas utcai Református templomhoz és megcsodáltuk előtte álló Szt. György szobrot. Mátyás király nyomdokain haladtunk, szülőházától egészen a Szent Mihály Székesegyház előtt álló Mátyás szobor csoportig. Mátyás szülőházánál kihelyezett történelemóra keretében megismertük Kolozsvár történetét, s hogy miként kapcsolódik Mátyás a városhoz. Sétánk során bejártuk a történelmi belvárost. Fél nyolc körül érkeztünk meg már elcsigázottan 1. szállásunkra Magyarlónára.
Második nap (Jún.25.): Reggeli után újra buszra szálltunk és a közeli Torockó nevű magyar faluba utaztunk , amely a Székelykő lábánál terül el . Itt sétát tettünk a falu központjában, amelynek szép házai egységes XIX. századi képet mutatnak. Sétánk során egy kutyus is kísérőnknek szegődött…… Következő állomásunk a Tordai-hasadék volt, ahol jót túráztunk a szurdokban és felidéztük a hozzá fűződő Szt. László legendát is. A délutánt Marosvásárhelyen töltöttük. A Rózsák terén megcsodáltuk a Kultúrpalotát (belülről is), amely a magyar szecesszió stílusában épült és üvegablakai csodás történeteket örökített meg. Mivel ez a város a Bolyaiak városa, előttük tisztelegtünk a Bolyai Múzeumban, így ellátogattunk a Teleki Tékába. Ez a korabeli legnagyobb erdélyi könyvtár ad helyet Bolyai Farkas és Bolyai János híres matematikusok emlékének, gyűjteményének . Az esti órákban érkeztünk 2. szállásunkra Korondra. Több napon keresztül innen tehettünk csillagtúrát a közeli helyszínekhez
Harmadik nap (jún.26.): Előző nap felvettük a kapcsolatot az Orbán Balázs Ált Iskolával Székelyudvarhelyen így „újratervezéssel” kezdtünk a 3.napot. Mivel a 8.osztályosokat ilyenkor vizsgáztatják a továbbtanulás miatt, ezért csak délelőtt tudtunk az iskolába látogatni. Nagyon barátságosan fogadtak minket: PPT-n bemutatták a városukat, bejárhattuk az iskolájukat és megvendégeltek minket frissítővel. Mi virággal és egy társasjátékkal köszöntük meg a szívélyes fogadtatást Sajnos diákokkal nem tudtunk találkozni, pedig kis produkcióval is készültünk! Ezután sétát tettünk Székelyudvarhely belvárosában és megnéztük a történelmi nevezetességeket: református templomot, a Patkó alakú teret és jót fagyiztunk egy patinás cukrászdában.
Innen Szejkefürdőre utaztunk, ahol végigsétálva a Székelykapuk alatt megemlékeztünk Orbán Balázs síremlékénél. Ezután megtekintettük a Mini Transzilvánia Parkot. Csodás élmény volt a várak és templomok kicsinyített másai között sétálni! Útközben megálltunk Farkaslakán, ahol fejethajtottunk Tamási áron sírjánál. Mivel kora este volt előrébb hoztuk a 4 napi programot és még ellátogattunk Szovátára is. Körbejártuk a Medve-tavat. Itt előadást hallottunk a kétféle forrásról, amelyek gyógyvízzé tették. Majd visszautazunk Korondra, ahol a 2. éjszakánkat töltöttük.
Képes beszámoló itt
Negyedik nap (Jún.27.) . Első állomásunkon a Parajdi-sóbánya hűvös rejtekében „bányászhattunk” kősót és másfél órát eltöltve érezhettük a hely jótékony hatásait. A bányából felérkezve folytattuk utunkat Gyergyószentmiklóson átutazva a Gyilkos-tóhoz, ahol szívesen hallgattuk a tó létrejöttének legendáját. Ezután a Békás-szoroson sétálhattunk végig és eljuthattunk a történelmi jelentőségű „Ezeréves határhoz” is. Sajnos megkellett szakítani a sétánkat ,mert eleredt az eső, de így is hatalmas élmény volt számunkra! Mivel korábban érkeztünk vissza Korondra, ellátogattunk a Józsa János fazekasmesterhez. Megismerkedtünk a fazekasmesterség alapjaival és megcsodáltuk a gyönyörű kerámiákat. Néhányan ajándéknak vásároltak is a termékekből. Vacsoráig sétáltunk a településen, ahol a 3.éjszakát tölthettük.
Ötödik nap Jún.28.): Reggeli után újra buszra szálltunk és hosszú utazás után megáztathattuk lábainkat a Szent Anna-tó enyhet adó habjaiban és a tó partján a lágy fű ölelésében pihenhettünk egy kicsit. Átsétálva a Mohos-láphoz, nagyon sok érdekes dolgot hallottunk az egykori tó és láp kialakulásáról és bemutattak néhány érdekes növény fajt, melyek ezen a területen találhatóak. Visszafelé átutaztunk a közeli Tusnádfürdőn, ahol megkóstolhattuk a jótékony hatásó borvizet. Maradandó élménnyel távoztuk innen, a csapat nagy része egy életre búcsút mondott az „ízletes” borvíznek. A nap utolsó programjaként megálltunk Madéfalván, ahol megemlékeztünk a több száz székely életét követelő „madéfalvi veszedelem” eseményéről. Végezetül elfoglaltuk korondi szállásunkat, ahol már a 4. éjszakátt tölthettünk
Hatodik nap (Jún.29.): Korondi szállásunkat elhagyva Petőfi Sándor életének utolsó helyszíneit látogattuk meg. Elsőként Székelykeresztúron álltunk meg. Petőfi a Gyárfás-kúria kertjében egy körtefa alatt töltötte utolsó vacsoráját. Az emlékhelyen megőrizték ez eredeti fa maradványait és az évtizedek során a régi fa maradványaiból oltottak be új körtefába. Egy helyszínen láthattuk a múltat, a jelent és a sarjadozó jövőt, mely méltóképpen emlékezik a költőről. Itt méltóképpen megkoszorúztuk az emlék-helyet. Utunk folytatásaként megálltunk Petőfi Sándor emlékművénél Fehéregyháza határában. Itt látták utoljára élve és valószínűleg itt temették el a többi honvéddel együtt.
Délután a közeli Brassó óvárosában tehettünk egy rövid sétát, ahol megcsodálhattuk az egykori szász város építészeti emlékeit, főterét. Itt található az egykori Magyarország legnagyobb temploma, a Fekete templom, amelyet körbejártunk.
Utolsó esti szállásunk Nagyszeben közelében volt. Mivel koradélután járt az idő, tovább utaztunk Nagyszebenbe. Lehetőségünk adódott és körbe sétálni a főteret. Megálltunk a Hazugságok-hídján is !Aztán vacsorára megérkeztünk a szállásunkra.
Hetedik nap (Jún.30.):Tanulmányi kirándulásunk utolsó napján már hazafelé vettük az irányt. Reggeli után még ellátogattunk Vajdahunyadra, ahol bejártuk Vajdahunyadvárát, Erdély legimpozánsabb, teljesen épen maradt középkori várát, s közben ismerkedtünk a történelmével. Felmásztunk a Nebojsze-toronyba, ahonnan szép kilátás tárult a környékre. Utunk során megálltunk Déva váránál egy fotó erejéig, de a várban nem mentünk fel. Haza felé a buszon KVÍZ-kérdéseket tettünk fel a gyerekeknek a héten látottakról-hallottakról, és cukorkával jutalmaztuk a helyes válaszokat. Megállapítottuk, hogy sok mindenre emlékeztek a gyerekek.. Több órás utazás után kb.16 órakor érkeztünk Szegedre, aztán 19 órára már mindenki haza ért a rég nem látott családjához!
Nagyon szép utazás volt Erdély! A szállással és az étkezéssel megvoltunk elégedve. Mindenki csodás élményekkel és tudással gazdagodva tért haza a mi kis Magyarországunkba!
Előkészítő órák: