Pécsi Református Kollégium Általános Iskolája, 7.A osztály
2024.04.21-27: Erdély. Fotodokumentáció itt
1. nap: Hajnali négy órakor indultunk Pécsről és egy nagyon rövid pihenőre megálltunk Szegeden. Nagyváradon megnéztük a székesegyházat, majd a belvárosban a magyar vonatkozású szecesszió épületekket, a Szt. László templomot, az Emke kávéházat, a Holnap című folyóirat alapítóinak szoborcsoportját, Ady Endre Múzeumot. Megálltunk a Királyhágón egy rövid nézelődésre. Körösfőn rövid látogatást tettünk Kalotaszeg egyik leglátványosabb festett fakazettás mennyezetű református templomában, ahol a lelkipásztor bemutatta nekünk a templom történetét, a kazettákat és a varrottasokat. Innen Kolozsvárra utaztunk, ahol sajnos az időszűke miatt egy rövid sétát tettünk a városban, amely során érintettük Mátyás király szülőházát, Szt. Mihály-székesegyházat, Mátyás király szobrát és a Szarvas-házat, amelyben egykor Heltai Gáspár nyomdája működött. Este Magyarlónán finom vacsora és nagyon kényelmes szállás várt bennünket.
2. nap: Magyarlónáról reggel nyolc órakor indultunk, de sajnos esőben, így Torockón csak egy nagyon rövid időre álltunk meg, megtekinteni a központban lévő szép házakat, és a Duna Tv székházát. Egy rövid imára a kápolnácskába is betértünk. Mire a Tordai-hasadékhoz értünk, elállt az eső, és kisütött a nap, így tudtunk egy kényelmes sétát tenni a szurdokban, ahol felidéztük a hozzá kapcsolódó Szent László legendát. Délután értünk Marosvásárhelyre, a Bolyaiak városába. A Rózsák terén megcsodáltuk a Kultúrpalotát, mely a magyar szecesszió stílusában készült, a színház terét, és a vártemplomot. Utána Szovátára mentünk, ahol körbesétáltuk a Medve-tavat. Estére érkeztünk meg Korondra, ahol elég nehézkesen tudtuk elfoglalni a szállásunkat.
3. nap: Reggeli után megtekintettük Józsi bácsi (Józsa János) fazekasmester műhelyét, ahol nemcsak sok szép edényt és egyéb emléktárgyat csodálhattunk meg, hanem maga Józsi bácsi mutatta be nekünk a népművészeti tárgyak készítését, festését. Ezután Farkaslakán meglátogattuk Tamási Áron sírját, megkoszorúztuk a Trianoni Emlékművet és egy kicsit bazároztunk. Ezután Székelyudvarhelyre mentünk, ahol az Orbán Balázs Iskola diákjai fogadtak bennünket. Egy kellemes beszélgetés, ismerkedés után sétáltunk egyet Székelyudvarhelyen, megnéztük a Református Kollégiumot, az Emlékezés Parkjában felidéztük történelmünk nagy alakjait. Este egy nagyot bowlingoztunk.
4. nap: Megint esős reggelre ébredtünk, de mire Parajdra értünk elállt az eső. Látogatást tettünk Erdély az egyik legjelentősebb sóbányájában. Ezután hosszú szerpentinen keresztül felbuszoztunk a Pongráctetőre, majd le a Gyilkos-tóhoz, fel a Békás-szorosba, majd le a Békás-szorosba, ahol egy kiadós sétát is tettünk. A kirándulás végén eljutottunk Magyarország ezeréves határáig. Ezután Gyergyószentmiklóson meglátogattuk a Szent Ferenc Alapítvány gyerekotthonát, ahol egy nagyon jó kis beszélgetés alakult ki a gyereke és a felnőttek között. Korondon meleg vacsora várt bennünket.
5. nap: Zuhogó esőre ébredtünk. A Tolvajtetőn kezdtünk a hármaskeresztnél, és mire a Mohos-láphoz értünk elállt az eső, és élvezhettük a bemutatót. Nagy sétát tettünk lápon, megcsodáltuk a növényeket és meghallgathattunk egy csodálatos, ízes előadást a lápról. Az erdőn keresztül lesétáltunk a Szent Anna – tóhoz, megmártottuk a lábunkat a tóban és megvizsgáltuk a medvenyomokat. Mádéfalván már megint zuhogott az eső, így gyorsan megtekintettük az emlékművet, és Zoli bácsi már a buszban mesélt nekünk az emlékmű helyéről, ahol 1764-ben az osztrák császári katonaság több száz székelyt mészárolt le. Útba ejtettük a Csíksomlyói Kegytemplomot, ahol egy kicsit elcsendesedtünk. Korondon finom töltöttkáposzta várt bennünket.
6. nap: Szejkefürdőn bórvizet kóstoltunk és megvizsgáltuk a víz kémiai összetevőit, majd megkoszorúztuk Orbán Balázs síremlékét. Ezután, Székelykeresztúron meglátogattuk a Gyárfáskúriát Petőfi utolsó vacsorájának a helyszínét, melynek a kertjében ott áll Petőfi körtefája. Segesváron a Petőfi emlékművet is megtekintettük. Három órás út után megérkeztünk Brassóba, ahol megnéztük a híres Fekete templomot, és egy nagy sétát tettünk a városban. Késő délután még egy rövid sétára Szebenbe is bementünk, ahol nagyon tetszettek a macskaszemes háztetők. A szállásunk ezúttal Nagyszeben mellett volt egy kényelmes fogadóba, ahol finom vacsora várt bennünket.
7. nap: A hazaúton az utolsó állomásunk Vajdahunyad volt, ahol megtekintettük Erdély legimpozánsabb és leglátványosabb, teljesen épen maradt középkori várát, bejártuk az emeleteket, szobákat, és élveztük a gyönyörű kilátást a várból. A Déva várát csak messziről szemlélhettük, ugyanis a vár nem látogatható, de megemlékeztünk a nemrég tanult, Kőműves Kelemen által „épített” várról, és felidéztük az Arany balladát. Késő délután érkeztünk Pécsre, nagyon sok élménnyel a tarsolyunkban.
Köszönjük mindazoknak, akik lehetővé tették számunkra ezt a feledhetetlen utazást.
Pécsi Református kollégium Általános Iskolája, 7.A osztály
Kisérő tanárok: Hampel Réka, Maricsné Bányi Edit, Matesz Kinga