A Montenuovo Nándor Technikum és Szakképző Iskola a Pécsi Református Kollégium égisze alatt 2025 őszétől újraszerveződhet Bólyban.
Az új szakképzési rendszer bevezetésével az oktatáspolitika igyekszik helyzetbe hozni a szakképzést. Ezt jelzi a Technikum bevezetése (visszahozatala) és a duális rendszer kialakítása, amelyben a gyakorlati képzésre teszik a hangsúlyt. A középiskolai oktatásban súlypont-áthelyeződést történt az elmúlt években: az általános gimnáziumi képzésről áttevődött a hangsúly a szakképzésre. Ma már másfélszer annyian tanulnak középfokon a szakképzésben, mint amennyien a csak érettségit adó, de szakmát nem kínáló intézményekben.
Ennek eredményeként szakképző intézmények duális rendszerben, azaz, a térség vállalkozásaival összefogva, az ő igényeiket figyelembe véve képzik a diákokat azokra a versenyképes szakmákra, amelyekre a térség iparágaiban és szolgáltatásaiban valódi igény van.A szakképzésben együttműködő partner cégek a képzés során
megismerhetik a fiatalokat és kiválaszthatják a számukra rátermettebbeket, ígéretesebbeket.
A duális képzés azon túlmenően, hogy szakmát vagy érettségi és szakmát ad a diákok kezébe, a helyben maradást is elősegíti, hiszen az iskolapadból kikerülve a fiatal jó eséllyel el tud helyezkedni akár annál a cégnél, ahol a tanulmányai során gyakorlati képzését végezte.
Mindez a vidéki életminőség fejlődését is hivatott szolgálni, hiszen a fiatalok helyben végeznek termelő, szolgáltató munkát, helyben teremtenek egzisztenciát, alapítanak családot. Bóly városa kétszeresen is érdekelt a közel egy évtizede megszűnt helyi szakképzés újraindításában. Egyrészt, mert az a helyben és a térségben élő fiataloknak helyi, közeli továbbtanulási lehetőséget kínál, később pedig helyben maradást jelent. Másrészt a térségben működő és az ipari parkban települt vállalkozásoknak biztosít munkaerő-utánpótlást. Egy település életében rendkívüli lépés, ha új, főként, ha középfokú iskola nyílik.
Ezért az önkormányzat az iskola működéséhez szükséges ingatlanokat, tantermeket biztosítja és mindent megtesz annak érdekében, hogy a képzés ne csak elindulhasson, hanem hosszú távon helyben is maradjon.
Fontos és új elem a szakképzésben, az egyházak megjelenése. Míg korábban jellemzően többnyire gimnáziumi formában működtek egyházi iskolák, mára a szakképzésben is megjelentek. Ilyen a Pécsi Református Kollégium is, amely az évek során bővítette a portfólióját korábban az egészségügy, jelenleg a mezőgazdaság, turizmus és vendéglátás ágazatban, valamint a humán képzésekben (oktatás, szociális terület) vállal szerepet Baranya vármegye másik térségében, Sellyén.
Az egyházi iskolák olyan értékközösségek, amelyek a fiatalok számára egészséges, családbarát, alkotó és közösségi értékrendet kínálnak fel.
A korábbi tapasztalatok azt igazolják, hogy az egyházi iskolában tanult és nevelődött fiatalok keresettek az intézményeknél, cégeknél, és jól megállják a helyüket szakmájukban.
Amit a Református Kollégium részéről eddig tettünk, teszünk:
- elemeztük az iskola korábbi megszűnésének okait (érettségit adó képzések kivezetése, térségi párhuzamosságok, beszűkült szakmaszerkezet, elnéptelenedés)
- feltérképeztük Bóly város önkormányzata segítségével a helyi munkaerő-igényeket
- feltérképeztük a térségben működő képzéseket, hogy elkerüljük a párhuzamosságokat és a valódi hiányszakmákat oktassuk
- felmértük a duális partnerlehetőségeket
- megkeressük a térségi általános iskolákat a továbbtanulási kínálatunkkal
- számba vettük saját szakképzési tapasztalatainkat és lehetőségeinket.
AZ ALÁBBI SZAKMAKÍNÁLATOT AJÁNLJUK FEL A FIATALOKNAK
- Egészségügyi ágazat: Általános ápoló 5 0913 03 01
Alapápolási munkatárs 4 0913 03 12
Ez a két egészségügyi képzés a Mohácsi Kórháznak és a térségi rendelőintézeteknek biztosíthat megfelelő utánpótlást. Az egészségügyi bérrendezés sokat javít a szakma megtartó képességén.
- Szociális ágazat: Szociális ápoló és gondozó 4 0923 22 03
A térségben több, önkormányzati és egyházi szociális intézmény működik. Ezekben tárt karokkal várják a tanulókat, mint duális képzőhelyek, későbbi lehetséges munkahelyek.
- Kereskedelem ágazat: Idegennyelvű ipari és kereskedelmi technikus 5 0417 13 01
(átalános gyártás, gépjárműgyártás és kereskedelmi logisztika szakmairányokban)
A helyi ipari park fejlődése, a cégek bővülő termelési és kereskedelmi tevékenysége, indokolja ennek a képzésnek az elindítását, amely a szakmát német nyelvtudással párosítja.
- Turizmus, vendéglátás ágazat: Turisztikai technikus 5 1015 23 07
(idegenvezető és turisztikai szervező szakmairányokban)
Ezzel a képzéssel főként azokra számítunk, akik az általános iskolában már megtanulták a német nyelv alapjait. Ez a képzés is erős versenytársa lehet a gimnáziumi oktatásnak.
- Oktatás ágazat: Oktatási szakasszisztens 5 0188 25 01
Óvodai nevelő 5 0188 25 02 (okleveles technikus képzés)
Mindkét képzés hiánypótló és új. A térségben nincs szakasszisztens képzés, óvodai nevelő képzés pedig a vármegyében sincs. A Károli Egyetemmel közösen kialakított program alapján készült el a képzési program, akár a későbbi egyetemi továbbtanuláshoz is jó alapot ad. A gyakorlati képzéseket saját tagóvodáinkban biztosítjuk.
- Fa és bútoripar ágazat: Asztalos 4 0722 08 01
A képzés nagy hagyományokkal rendelkezik a térségben. Bóly Város Önkormányzata asztalos- üzemet és ágazati alapokat biztosító tanműhelyet biztosít ehhez.
- Mezőgazdaság és erdészet ágazat: Mezőgazdasági gépész 4 0810 17 07
Mezőgazdasági gépésztechnikus 5 0810 17 08
A mezőgazdasági gépész szakma két szintje azért került be a kínálatunkba, mert a térségnek igénye van az utánpótlásra. Duális partnerként itt is tárt karokkal várják a tanulókat a gyakorlati képzések helyszíneként.
A fenti képzési terveinket a kamarák (PBVMKIK, ESZSZDK) támogatásával és a szaktárca (KIM Szakképzésért Felelős helyettes államtitkárság) képzési keretszámainak jóváhagyásával hirdetjük meg. Képzési terveinket a Magyarországi Református Egyház Oktatási Szolgálata is támogatja.