Idén immár 15. alkalommal hirdetett pályázatot a Ludwig Múzeum 3 fős kreatív középiskolás csapatok számára. A „Van Művészi Vénád” elnevezésű országos verseny tíz legjobbja közé jutott a két refis diáklányunkból és egy leőweys diákból alakult csapat. Már ekkor nagyon büszkék voltunk rájuk, hiszen így alkotásukat kiállították a Deák17 Galériában. Most azonban még nagyobb az örömünk, hiszen a szakmai zsűri a 3. helyezést ítélte oda számukra. Szívből gratulálunk a 10.B osztályos Füles Lucának és Vörös Boglárkának és természetesen Ronczyk Franciskának is. Köszönjük Csiki Emese tanárnőnek, hogy felkészítette a csapatot!
A pályázat témája a NETWORKS volt, melynek kapcsán a lányok nem a digitális világ, hanem a természetben található hálózatok nyomába eredtek, és a bárhol előforduló penészalakzatok ihlették meg őket. Az alkotási folyamatban nagyon jól érezték magukat, a budapesti döntő pedig életre szóló élmény lett számukra. A prezentációjukat hamarosan a refiseink is megnézhetik a Művészetek Éjszakája programunk keretében.
Az alábbiakban a csapat pályaművének koncepcióját olvashatjuk.
PENÉSZVILÁG
A penész mindenhol körülvesz bennünket. A falakon, a festékekben, az ételben, esetleg régen használt tárgyakon is, de nem mindig vesszük észre. Pontosan úgy, mint sok dologgal kapcsolatban, az életben is. Például, ha épp valami nagyon jó történik velünk, sokszor csak utólag jövünk rá, a pillanatban nem is realizáljuk. A penész is ilyen kiszámíthatatlan, hisz bárhol ott lehet, megjelenhet. Ha pedig tudatosul bennünk mit látunk, akkor sokszor nem vesszük észre benne a szépséget, hanem csak az undorítót és a csúnyaságot.
Művünkkel szerettük volna megfordítani ezt a negatív nézőpontot. Különlegesnek találjuk, hogy bármilyen dologban rá lehet lelni a szépségre. Az alkotásunkban a penészt a színekkel alakítottuk, töltöttük meg pozitív energiával. A különböző textúrájú és színű anyagok, szövetek, formák, technikák, kiválóan megfeleltek ahhoz a játékhoz, amelyet az alkotásunkban el szerettünk volna érni, hiszen az adott szépséget pont ezek adják. Reméljük, hogy a munkánkat látva, a nézőben is elindul egy folyamat, amelyben meglátja a penészvilág csodáját.
A kompozíciónk nemcsak egy penészt ábrázol, amely szépséget sugall, hanem behálózza a teret is. Minden anyag, amit felhasználtunk, újrahasznosított. Különböző anyagdaraboktól kezdve az alapon át, amely megmaradt gyapjúból, nemezeléssel készült. Összességében a teljes munkánk ideje alatt, az anyagok összefonódása, keringése, változatossága egy állandó folyamatot hozott létre, egy olyan hálót, amely hálózattá varázsolódott.
Munkánkat Dasha Plesen orosz művésznő is inspirálta, aki a penészgombákat gyönyörű és egyedi baktérium kompozíciókká tenyészti, munkásságával a tudomány és a művészet határait feszegetve.