Szalagavató ünnepséget tartott a Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma január 23-án. Az alkalmon összesen ötvenöt diák kapta meg a maturandusz szalagot.
„Egy bűnös asszony pedig, aki abban a városban élt, megtudva, hogy Jézus a farizeus házának vendége, olajat vitt magával egy alabástromtartóban, megállt mögötte, a lábánál sírva, és könnyeivel kezdte öntözni a lábát, és hajával törölte meg; csókolgatta a lábát, és megkente olajjal.” Lukács evangéliuma 7. fejezetének 37. és 38. verse alapján hirdetett igét az ünnepi alkalmon Komor Csaba lelkipásztor, aki kiemelte: a bűnös asszony, a tettek embere. Az Igében fontos az információ, amely elvezeti a bűnös asszonyt Krisztushoz. „Megtudni azt, hogy mit jelent nekünk Krisztus, igazi csoda minden ember életében” – mondta a lelkipásztor. A Refiben töltött évek alatt sokszor hallhattak Isten dolgairól a diákok. A keresztyén ember életében jó, ha újra és újra felfedezi az Igét. „Csodálatos, ha meg tudjuk élni az Istennel való találkozást, ahogyan csoda a Szentírás is, ha az abból áradó üzenet személyessé válik” – fogalmazott Komor Csaba, aki kiemelte, hogy a legközvetlenebb megtapasztalás a szeretetközösség, ahol Isten gyermekeiként és tanítványaiként lehetünk jelen. „A bűnös asszony története arra indít, hogy akarjuk megélni a Biblia szentségét, az imádkozás élményét, a szeretetközösség áldásait. Ez teheti valóban ünneppé a közös együttlétet, az Isten nevében” – mondta a lelkipásztor, aki az igében olvasható olajjal és alabástromtartóval kapcsolatban rámutatott, hogy a tartalom és a forma is minőségi. „Értéket, kincset ad Jézusnak a bűnös asszony, akinek történte azt üzeni, hogy mi is igazi kincset vigyünk Isten elé: az életünket adjuk Jézusnak.”
Az igehirdetés után Wébel Zsolt, a Baranyai Református Egyházmegye esperese kért áldást a végzősökre, és az ünneplő gyülekezetre.
„Franciaország ad otthont a világ legendás, embert próbáló szólóvitorlás-versenyének, a Vendée Globe-nak. A földkerülő versenyen a vitorlázók csak magukratámaszkodhatnak: segítség és kikötés nélkül kell megoldjanak minden felmerülő problémát. Ha jobban belegondolunk mindannyian egy ilyen versenyhajóban ülünk” – mondta köszöntőjében Molnár Péter, a Pécsi Református Kollégium Gimnáziumának igazgatója, aki az emberi életutat az extrémsportolók teljesítményéhez hasonlította. „A következő hónapok, évek olyan kihívások elé állítanak benneteket, melyekhez elengedhetetlen a kitartás, az előre tervezés és az önálló döntések meghozatlanának képessége. Ti is egyedül, ám egy nagy közösség támogatásával igyekeztek navigálni tanulmányaitok tengerén.” Az igazgató kiemelte: mindenki saját hajójának kapitánya, magának kell meghatározni az irányt, és akkor is ki kell tartani, ha a széljárás nem jó. Ehhez ad biztosítékot a hit, kitartás, barátok, család és a tanárok támogatása. „A zord viszonyok között is tudnotok kell, hogy nem vagytok egyedül. Krisztus képes arra, hogy lecsendesítse a ti viharaitokat. Emlékezzetek arra: fontos, hogy a legnehezebb pillanatokban is támaszt találjatok egymásban és Teremtő Urunkban.”
Az idő fontosságáról beszélt Hoppál Péter, a Pécsi Református Kollégium Igazgatótanácsának elnöke köszöntőjében. „Az iskola szempontjából kiemelten fontos ez az év, a harminc éves jubileumra tekintve. De az idei év a tiétek is” – mondta Hoppál Péter, aki rámutatott egy másik évfordulóra is: kétszáz éve született Jókai Mór, aki szintén egy refis diák volt, Pápán. Ő fogalmazta meg alma materéről: „Ez az iskola készített és adott át bennünket Istennek, hazának, tudománynak.” Ezt az eszményt követi a Pécsi Refi is harminc éve. „Istennek, hazának, tudománynak nevelünk benneteket. Gyűjtsetek most emlékeket, mert egy életre elkísér benneteket ez a közöség, a tanárok, az értékek, amelyekkel itt találkoztatok. Adjátok át mindazt, amit fontosnak tartotok!”
A köszöntők után a hagyományok szerint a tizenegyedikes diákok tűzték fel a végzősökre a szalagot. Az est egyik fénypontjaként keringőt és modern táncokat mutattak be a tizenkettedikesek, majd bensőséges hangulatban, a szülő-diák tánccal és szeretetvendégséggel zárult az alkalom.