A Művészeti Iskolánk Pedagógiai Programjában megfogalmazott céljaink és feladataink a művészeti nevelést helyezik a középpontba, mint a személyiség fejlesztésének leghatékonyabb metódusát. A művészeti neveléssel közösséget építünk, elévülhetetlen értékek közvetítésével. Ebben a művészeti nevelés eszköz, mely az alkotásban, a kreatív újraalkotás örömében és képességében teljesedik ki. Jelentősen javítja a tanulási képességeket, a társas kapcsolatokat, életre szóló hatást gyakorol a gyermeki lélekre.
Pedagógiai módszertanunkban innovatívan, a 21. századi paradigmák mentén igyekszünk korszerűek maradni. A növendékek tekintetében az egyéni eredményesség és társadalmi hasznosság kettős funkcióját tartjuk fontosnak. Ehhez olyan alapvető kompetenciák értékrendjének a közvetítését tartjuk szem előtt, mint a kreativitás (pl. zene, képzőművészet), kommunikáció és kooperáció (pl. színjáték és tánc). Ezek művészetpedagógiai munkánk és tevékenységünk alappillérei.
Célunk, hogy a Pécsi Református Kollégium keresztyén közösségének oktatási-nevelési intézményeiben minél több növendék számára biztosíthassuk a művészeti nevelést. Feladatunknak tekintjük továbbá az általános iskolai nevelés eredményességének, hatékonyságának növelését, a művészetoktatás integrációjával.
Célunk a nemzeti kultúra közvetítése, a növendékek magyarságtudatának erősítése, a művészetek értékeinek továbbadása. Ez túlmutat a keresztyén közösségeken, így feladatunk más befogadó közösségekbe is tovább vinni misszióinkat. A nemzeti identitás hangsúlyos megjelenése mellett figyelmet fordítunk az együtt élő nemzetiségek, nemzeti kisebbségek hagyományos kultúrájának megismerésére is.
Célunk a Művészeti Iskola református, keresztyén jellegének hangsúlyozása, értékeinek közösségszervező közvetítése, az ezt deklaráló szimbolikus jegyeken, közösségi cselekvési metódusokon keresztül. Ez egy több tanéves feladat, melynek gyakorlati megvalósulása több stratégiai pont köré szervezehető. Ilyen például a „keresztszülő-gyülekezet” kapcsolat, ahol a Művészeti Iskola az ünnepkörökhöz, jeles napokhoz kapcsolódóan végez szolgálatot a környező gyülekezetekben (dramatikus játékok, táncos előadások, kiállítások, zeneszolgáltatás). De megjelenik a művészeti ágak témaválasztásában a tantervi követelmények keretein belül is. A képzőművészeten és a színjátékon belül ez a hitélet, a bibliai események, a jeles napok, ünnepek szakrális kontextusainak interpretálását jelenti. A népi játék és a néptánc a hozzá kapcsolódó énekes játékok és népdalok, jeles napi, ünnepi szokások valamint az egyházi népi énekek révén ad érvényt a küldetésnek, mindamellett, hogy valamennyi művészeti ág átfedésben, kapcsolatban van egymással. A művészeti ágak ugyan e témán belül pályázatokat, versenyeket rendeznek, illetve ilyen hirdetett pályázatokon, versenyeken részt vesznek.
A Pécsi Református Kollégium Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskolája küldetését a keresztyén értékrend mentén, a néphagyományra, népművészetre építve igyekszik megvalósítani, mely a modern pedagógia módszereivel ötvözve a jövő építését segíti. Ha így tekintünk pedagógiai hitvallásunkra, művészetoktatásunk esszenciájára, joggal mondhatjuk: ez már több, mint hagyomány!