"prudentes et simplices"

Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma

Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma

Húsvét ünnepére készülve tartottak csendesnapot a Pécsi Református Kollégium Gimnáziumában, április 16-án. Az alkalomra a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen működő Mérnökmisszió látogatott el, többek között önvezető autókkal, a mesterséges intelligencia felhasználásának különböző lehetőségeivel és bizonyságtétellel.   

 

5154„Bizony, bizony, mondom nektek: aki hisz énbennem, azokat a cselekedeteket, amelyeket én teszek, szintén megteszi, sőt ezeknél nagyobbakat is tesz. Mert én az Atyához megyek, és amit csak kértek majd az én nevemben, megteszem, hogy dicsőíttessék az Atya a Fiúban; ha valamit kértek tőlem az én nevemben, megteszem.” János evangéliumának 14. fejezetéből olvasta az Igét Németh Balázs, a Mérnökmisszió lelkipásztora. „Mérnöki gyakorlatiassággal közelítem meg az Igét” – fogalmazott a lelkipásztor. A sorozatok konvergenciáját hozta példának. Mint mondta, a rendőrelv megmutatja, hová tart az adott sorozat. A jézusi tanítással vont párhuzamot: a tanítványok olyanok, mint a sorozatok, és mi magunk is, akik Őt követjük. Ha Jézus az Atyához tart, mi sem tehetünk mást. „A konvergenciából kiindulva a választ Jézustól kapjuk, a vele való belső és külső közösségből: Szentlelke által tesz bizonyságot bennünk” – fogalmazta meg a krisztusi tanítást a tudomány nyelvén. Hangsúlyozta: ahogyan a munkában is jártasságot és tapasztalatot kell szerezni, a hit is gyakorlást igényel, folyamatos igeolvasással, imádkozással, igehallgatással.„A csendnek is szerepe van. Az, amikor nem történik semmi, a belső megerősödést szolgálja, amely Krisztus követésére hív. Mindaz, amit ezen a húsvéton megértünk belőle, arra indítson, hogy merjünk rálépni az Ő útjára” – hangsúlyozta a lelkipásztor, aki arról is beszélt, hogy abelső közösség megtalálása vezet el a külső közösséghez. Jézus is emberként élte az életét, tudja, hogy mi bír jelentőséggelegy ember életében. Krisztusnak ma is fontos az a közösség, amely átfogja az életünket: a gyülekezeti közösség. „Arról fogja mindenki megtudni, hogy Krisztus tanítványai vagytok, hogy szeretitek egymást” – helyezte a fiatalok szívére Németh Balázs, aki kiemelte, ezzel hív Jézus közösségvállalásra. Fontos, hogy krisztusi szeretetből azokat is elhordozzuk, akiket más közösségek nem fogadnak be: így ők is kapnak lehetőséget a formálódásra, a kapcsolódásra. „Így ér össze a belső és külső elhívás” – zárta igehirdetését.

A Mérnökmisszió a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen működik. Céljuk, hogy rámutassanak: nem áll messze egymástól a hit és a technika, lélek és tudomány. Minden évben szerveznek egy innovációs versenyt, református középiskolásoknak. A feladatok a technikához is kötődnek, és lelki vonatkozásuk is van. Idén például drónok számára készítettek tánckoreográfiát az új református énekeskönyvből választott énekekre a versenyzők. Így fejezeték ki a drónok mozgásával azt a lelkiséget, melyet az énekek szövege tükröz. A Reformula elnevezésű versenyért felvételi pont is jár.

Üzen egyáltalán valamit a Biblia a technikáról? Ezzel a címmel tartott előadást Németh Balázs lelkipásztor, aki maga is mérnök. Kvízkérdésekkel mutatott rá, hogy a történelem során eddig is sok olyan pont volt, ahol összeért a hit és a tudomány.  A helyes válaszolók jutalma egy-egy piros strandlabda volt. Németh Balázs a lelki út egy különleges megközelítését világította meg. Béza Tódor folyamatábráját hozta példának, amely azt mutatja meg – már-már mérnöki pontossággal - hogyan jut az ember üdvösségre.

„Hogyan szerepel a technika a Bibliában?”– tette fel a kérdést. Az egyik legnevezetesebb épület, a jeruzsálemi templom építése részletesen le van írva a Bibliában. Ez az épület5173 Izrael életében nagy szerepet játszott, mégis viszonylag egyszerű eszközökkel kellett felépíteni, előállítani hozzá az építőanyagokat. Németh Balázs rámutatott, több lelet bizonyítja, milyen egyszerű eszközökkel dolgoztak ezen a hatalmas feladaton. Ráadásul nem folyhatott akárhogyan az építkezés: csendben kellett dolgozni. „Egészen konkrétan szól a Szentírás arról, hogyan alakította át mindez az akkori társadalmat. Ennek nem csak pozitív oldala volt. A Szentírás erre is rávilágít, hiszen tudjuk, hogySalamon halála után kettészakadt a királyság” – mutatott rá a lelkipásztor, aki figyelmeztetett: ma is hozzásegít a technika egy magasabb életszínvonalhoz, mégis érezhető egyfajta szétszakadás. Aki nem fér hozzá például az internethez, vagy nem tudja használni, az lemarad, leszakad. „Ez egy ismert jelenség a világban: az instabilitás jelensége. Nem csaka társadalom egészét nézve, hanem kisebb közösségeken belül is” – mondta. A lelkipásztor egy rövid videót mutatott egy régi kísérletről: egyszéllökés hatására mozgásba lendült egy rosszul megépített híd, majd végül leszakadt. Ezen keresztül mutatta be, hogy egy kisebb hatásra is rendszerek, közösségek mehetnek tönkre, válhatnak szét. „Ezekkel nap mint nap találkozunk a való életben. De mi Krisztussal is találkozunk” – mutatott rá. „Miért van jelen ez a széttartás a világ egészében? Egy ember által jött a bűn a világba, de a halál minden emberre átterjed. Ilyen a bűn dinamikája és természete: kicsiből indul, amely egyre nagyobbra nő, a vége pedig a halál. Pál apostol mutat rá, hogy ez a következménye az Istentől való elszakadásnak” – mondta Németh Balázs, aki arra is rámutatott, hogy minden keresztyén ember ajándéka húsvét üzenete: Krisztus eljött a világba, hogy megtörje a bűn hatását. Mindezen túl megy a kegyelem, mertkiterjed minden emberre. „A folyamat tehát megfordítható a hit által. Ezt ünnepeljük húsvétkor. A kegyelem eredménye az összetartás” - mondta.

„Isten a Mérnök?” – tette fel a kérdést az előadás végén. A választ a Zsidókhoz írt levél 11. fejezetéből olvasta fel. „Ő volt, az, aki várta a várost, melynek szilárdalapja van, melynek tervezője és alkotója az Isten. Isten megalkotta ezt a világot, és újjá is teremti a rendet.”

5158A csendesnap további részében több helyszínen vehettek részt a diákok a Mérnökmisszió programjain. A sportcsarnokban önvezető autók működésével ismerkedhettek a diákok, és versenyezhettek is velük. A gimnázium aulájában a mesterséges intelligencia bibliafordításban és a fordítások elemzésében való felhasználásáról hallgathattak előadást. A harmadik helyszínen pedig az egyik fiatal mérnök, Juhász Ádám bizonyságot tett életéről, hitre jutásáról, és beszélt arról, hogyan vezette őt Isten a pályaválasztásában.

„Másokat megmentett, mentse meg magát, ha ő a Krisztus, az Isten választottja!” – Lukács evangéliumának 23. fejezetéből szólt az Ige a 5207kibocsátó istentiszteleten a nap végén. Komor Csaba lelkipásztor kiemelte: méltatlan helyzet, amikor az Isten fia szenved a kereszten. A gúny, az összefeszülés, az ítélkezés része a nagyhét eseményének, a világmindenségnek, és a mi életünknek is. „Amikor az ember szívében ott van a harag, az indulat, a megvetés, előtör belőlünk a hiszem, ha látomhozzáállás. Ezt akarjuk érvényesíttetni Krisztussal is. Ha másokat oly sokszor megmentett, mentse meg magát is! Mintha ettől függne Krisztus küldetésének eredményessége. Mintha ettől tennénk függővé a hitünket” – fogalmazott a lelkipásztor, aki rávilágított: a tanítványok sem értették a helyzetet. Isten a keresztről nézett le az előtte álló tömegre, ahogyan ma is figyeli az arcunkat, és arra kíváncsi: többnek látjuk-e, mint egy csodarabbi? „Meg tudjuk-e látni benne a megváltónkat?” – tette fel a kérdést a lelkipásztor. Krisztus egy nagykövet, aki eljött a földre, hogy megmentsea teremtményeit. „A közösségi oldalakon nap mint nap láthatjuk, ki kit tart hazaárulónak. Jézus nem volt hazaáruló. Ő sohasem árulja el az országát” – emelte ki Komor Csaba, aki rámutatott: ha Krisztus megmentette volna magát, elárulta volna azt a küldetést, azt az országot, ami az Istené. Ezért érdemes ma is tanulmányozni a Szentírást, hogy minél közelebb kerüljünk ahhoz a Krisztushoz, aki ebben a nehéz és szorongatott helyzetben is helyt állt. „Ha életünket vele éljük, ha vele tudunk meghalni, akkor biztosak lehetünk benne, hogy vele együtt fogunk feltámadni is” – helyezte a diákok szívére.

Az ünnepi kibocsátó istentisztelet úrvacsorával zárult.

 

5151
5151
5154
5154
5157
5157
5158
5158
5161
5161
5162
5162
5169
5169
5171
5171
5172
5172
5173
5173
5176
5176
5177
5177
5190
5190
5198
5198
5204
5204
5207
5207
5210
5210

Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma

Lábléc Logo

Elérhetőségek

Cím: 7630 Pécs Engel János utca 15.

Email: kozepiskola@refipecs.hu

Tel.: +36-72-210-800

Oktatási azonosító

Az intézmény OM azonosítója:

027413

Pécsi Református Kollégium

"prudentes et simplices"

Húsvét ünnepére készülve tartottak csendesnapot a Pécsi Református Kollégium Gimnáziumában, április 16-án. Az alkalomra a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen működő Mérnökmisszió látogatott el, többek között önvezető autókkal, a mesterséges intelligencia felhasználásának különböző lehetőségeivel és bizonyságtétellel.   

 

5154„Bizony, bizony, mondom nektek: aki hisz énbennem, azokat a cselekedeteket, amelyeket én teszek, szintén megteszi, sőt ezeknél nagyobbakat is tesz. Mert én az Atyához megyek, és amit csak kértek majd az én nevemben, megteszem, hogy dicsőíttessék az Atya a Fiúban; ha valamit kértek tőlem az én nevemben, megteszem.” János evangéliumának 14. fejezetéből olvasta az Igét Németh Balázs, a Mérnökmisszió lelkipásztora. „Mérnöki gyakorlatiassággal közelítem meg az Igét” – fogalmazott a lelkipásztor. A sorozatok konvergenciáját hozta példának. Mint mondta, a rendőrelv megmutatja, hová tart az adott sorozat. A jézusi tanítással vont párhuzamot: a tanítványok olyanok, mint a sorozatok, és mi magunk is, akik Őt követjük. Ha Jézus az Atyához tart, mi sem tehetünk mást. „A konvergenciából kiindulva a választ Jézustól kapjuk, a vele való belső és külső közösségből: Szentlelke által tesz bizonyságot bennünk” – fogalmazta meg a krisztusi tanítást a tudomány nyelvén. Hangsúlyozta: ahogyan a munkában is jártasságot és tapasztalatot kell szerezni, a hit is gyakorlást igényel, folyamatos igeolvasással, imádkozással, igehallgatással.„A csendnek is szerepe van. Az, amikor nem történik semmi, a belső megerősödést szolgálja, amely Krisztus követésére hív. Mindaz, amit ezen a húsvéton megértünk belőle, arra indítson, hogy merjünk rálépni az Ő útjára” – hangsúlyozta a lelkipásztor, aki arról is beszélt, hogy abelső közösség megtalálása vezet el a külső közösséghez. Jézus is emberként élte az életét, tudja, hogy mi bír jelentőséggelegy ember életében. Krisztusnak ma is fontos az a közösség, amely átfogja az életünket: a gyülekezeti közösség. „Arról fogja mindenki megtudni, hogy Krisztus tanítványai vagytok, hogy szeretitek egymást” – helyezte a fiatalok szívére Németh Balázs, aki kiemelte, ezzel hív Jézus közösségvállalásra. Fontos, hogy krisztusi szeretetből azokat is elhordozzuk, akiket más közösségek nem fogadnak be: így ők is kapnak lehetőséget a formálódásra, a kapcsolódásra. „Így ér össze a belső és külső elhívás” – zárta igehirdetését.

A Mérnökmisszió a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen működik. Céljuk, hogy rámutassanak: nem áll messze egymástól a hit és a technika, lélek és tudomány. Minden évben szerveznek egy innovációs versenyt, református középiskolásoknak. A feladatok a technikához is kötődnek, és lelki vonatkozásuk is van. Idén például drónok számára készítettek tánckoreográfiát az új református énekeskönyvből választott énekekre a versenyzők. Így fejezeték ki a drónok mozgásával azt a lelkiséget, melyet az énekek szövege tükröz. A Reformula elnevezésű versenyért felvételi pont is jár.

Üzen egyáltalán valamit a Biblia a technikáról? Ezzel a címmel tartott előadást Németh Balázs lelkipásztor, aki maga is mérnök. Kvízkérdésekkel mutatott rá, hogy a történelem során eddig is sok olyan pont volt, ahol összeért a hit és a tudomány.  A helyes válaszolók jutalma egy-egy piros strandlabda volt. Németh Balázs a lelki út egy különleges megközelítését világította meg. Béza Tódor folyamatábráját hozta példának, amely azt mutatja meg – már-már mérnöki pontossággal - hogyan jut az ember üdvösségre.

„Hogyan szerepel a technika a Bibliában?”– tette fel a kérdést. Az egyik legnevezetesebb épület, a jeruzsálemi templom építése részletesen le van írva a Bibliában. Ez az épület5173 Izrael életében nagy szerepet játszott, mégis viszonylag egyszerű eszközökkel kellett felépíteni, előállítani hozzá az építőanyagokat. Németh Balázs rámutatott, több lelet bizonyítja, milyen egyszerű eszközökkel dolgoztak ezen a hatalmas feladaton. Ráadásul nem folyhatott akárhogyan az építkezés: csendben kellett dolgozni. „Egészen konkrétan szól a Szentírás arról, hogyan alakította át mindez az akkori társadalmat. Ennek nem csak pozitív oldala volt. A Szentírás erre is rávilágít, hiszen tudjuk, hogySalamon halála után kettészakadt a királyság” – mutatott rá a lelkipásztor, aki figyelmeztetett: ma is hozzásegít a technika egy magasabb életszínvonalhoz, mégis érezhető egyfajta szétszakadás. Aki nem fér hozzá például az internethez, vagy nem tudja használni, az lemarad, leszakad. „Ez egy ismert jelenség a világban: az instabilitás jelensége. Nem csaka társadalom egészét nézve, hanem kisebb közösségeken belül is” – mondta. A lelkipásztor egy rövid videót mutatott egy régi kísérletről: egyszéllökés hatására mozgásba lendült egy rosszul megépített híd, majd végül leszakadt. Ezen keresztül mutatta be, hogy egy kisebb hatásra is rendszerek, közösségek mehetnek tönkre, válhatnak szét. „Ezekkel nap mint nap találkozunk a való életben. De mi Krisztussal is találkozunk” – mutatott rá. „Miért van jelen ez a széttartás a világ egészében? Egy ember által jött a bűn a világba, de a halál minden emberre átterjed. Ilyen a bűn dinamikája és természete: kicsiből indul, amely egyre nagyobbra nő, a vége pedig a halál. Pál apostol mutat rá, hogy ez a következménye az Istentől való elszakadásnak” – mondta Németh Balázs, aki arra is rámutatott, hogy minden keresztyén ember ajándéka húsvét üzenete: Krisztus eljött a világba, hogy megtörje a bűn hatását. Mindezen túl megy a kegyelem, mertkiterjed minden emberre. „A folyamat tehát megfordítható a hit által. Ezt ünnepeljük húsvétkor. A kegyelem eredménye az összetartás” - mondta.

„Isten a Mérnök?” – tette fel a kérdést az előadás végén. A választ a Zsidókhoz írt levél 11. fejezetéből olvasta fel. „Ő volt, az, aki várta a várost, melynek szilárdalapja van, melynek tervezője és alkotója az Isten. Isten megalkotta ezt a világot, és újjá is teremti a rendet.”

5158A csendesnap további részében több helyszínen vehettek részt a diákok a Mérnökmisszió programjain. A sportcsarnokban önvezető autók működésével ismerkedhettek a diákok, és versenyezhettek is velük. A gimnázium aulájában a mesterséges intelligencia bibliafordításban és a fordítások elemzésében való felhasználásáról hallgathattak előadást. A harmadik helyszínen pedig az egyik fiatal mérnök, Juhász Ádám bizonyságot tett életéről, hitre jutásáról, és beszélt arról, hogyan vezette őt Isten a pályaválasztásában.

„Másokat megmentett, mentse meg magát, ha ő a Krisztus, az Isten választottja!” – Lukács evangéliumának 23. fejezetéből szólt az Ige a 5207kibocsátó istentiszteleten a nap végén. Komor Csaba lelkipásztor kiemelte: méltatlan helyzet, amikor az Isten fia szenved a kereszten. A gúny, az összefeszülés, az ítélkezés része a nagyhét eseményének, a világmindenségnek, és a mi életünknek is. „Amikor az ember szívében ott van a harag, az indulat, a megvetés, előtör belőlünk a hiszem, ha látomhozzáállás. Ezt akarjuk érvényesíttetni Krisztussal is. Ha másokat oly sokszor megmentett, mentse meg magát is! Mintha ettől függne Krisztus küldetésének eredményessége. Mintha ettől tennénk függővé a hitünket” – fogalmazott a lelkipásztor, aki rávilágított: a tanítványok sem értették a helyzetet. Isten a keresztről nézett le az előtte álló tömegre, ahogyan ma is figyeli az arcunkat, és arra kíváncsi: többnek látjuk-e, mint egy csodarabbi? „Meg tudjuk-e látni benne a megváltónkat?” – tette fel a kérdést a lelkipásztor. Krisztus egy nagykövet, aki eljött a földre, hogy megmentsea teremtményeit. „A közösségi oldalakon nap mint nap láthatjuk, ki kit tart hazaárulónak. Jézus nem volt hazaáruló. Ő sohasem árulja el az országát” – emelte ki Komor Csaba, aki rámutatott: ha Krisztus megmentette volna magát, elárulta volna azt a küldetést, azt az országot, ami az Istené. Ezért érdemes ma is tanulmányozni a Szentírást, hogy minél közelebb kerüljünk ahhoz a Krisztushoz, aki ebben a nehéz és szorongatott helyzetben is helyt állt. „Ha életünket vele éljük, ha vele tudunk meghalni, akkor biztosak lehetünk benne, hogy vele együtt fogunk feltámadni is” – helyezte a diákok szívére.

Az ünnepi kibocsátó istentisztelet úrvacsorával zárult.

 

5151
5151
5154
5154
5157
5157
5158
5158
5161
5161
5162
5162
5169
5169
5171
5171
5172
5172
5173
5173
5176
5176
5177
5177
5190
5190
5198
5198
5204
5204
5207
5207
5210
5210

Elérhetőségek

Cím: 7630 Pécs Engel János utca 15.

Email: kozepiskola@refipecs.hu

Tel.: +36-72-210-800