Érdekes életutak, karrier társasjáték, önismereti foglalkozások. Többek között ilyen programok segítették a diákok pályaválasztását a Pécsi Református Kollégium Gimnáziumának hagyományos pályaorientációs napján, november 15-én.
A tálentumok példázata adta a pályaorientációs nap igei alapját. Mit ért az Ige tálentum alatt? Tette fel a kérdést Komor Csaba lelkipásztor. Nem csak az Istentől kapott tehetséget, rátermettséget és lehetőséget, ami az életünkben rejlik, hanem az Isten vagyonát is, vagyis az egész teremett világot. Jól kell éljünk mindazzal, amit ránk bízott az Úr. A lelkipásztor a diákok szívére helyezte: bármilyen hivatást is válasszanak, mindenképp foglalkozniuk kell emberekkel, akikben fontos meglátni Isten kincseit. Mindezeket tekintetbe véve keressék, és találják meg azt az utat, ahol az Isten látni kívánja őket! Így indultak el a pályaválasztási nap színes programjaira a diákok.
Többek között részt vehettek tanulásmódszertani, önismereti, kommunikációs foglalkozásokon, mozgásos csapatépítő feladatokban, de kipróbálhatták az Én utam elnevezésű karrier társasjátékot is. Emellett volt Refis diákok tartottak előadást az egyetemi életről. A Mathias Corvinus Collegium nyújtotta lehetőségekről és a munkaerőpiac jelenéről és jövőjéről is informálódhattak a fiatalok.
A nap zárásaként a hagyományoknak megfelelően három volt Refis diák tartott beszámolót pályája alakulásáról. Dózsa Hannát gimnazistaként a pályaválasztási teszt irányította a szépségipar felé. „Mindig is azt gondoltam, hogy egyetemre fogok menni, illetve külső nyomás is volt rajtam, ami erre sarkallt.” Végül kitűnő bizonyítvánnyal és több nyelvvizsgával, sok gondolkozás után, szakképzésre iratkozott be. Eldöntötte, hogy fodrásznak tanul. „A szakképzésben tanulóknak nagyon jó lehetőség a Szakma Kiváló Tanulója Verseny, amely egy országos megmérettetés.” Személyes beszámolójában jól érzékeltette, hogy az elbizonytalanodások és kétségek ellenére bárki elérheti céljait. Az országos versenyen harmadik helyezést ért el, amely visszajelzés volt számára, hogy jól választott. Ezzel az eredménnyel pedig a vizsgát is kiváltotta. Jelenleg örömmel dolgozik szakmájában, ugyanakkor tervei között szerepel az egyetem is. „A szakképzés nagy előnye, hogy már most dolgozhatok abban, amit szeretek, és mellette még mindig van lehetőségem a tovább tanulásra” – zárta beszámolóját Dózsa Hanna.
Török Tímea a Nappali és Reggeli üzletvezetője és résztulajdonosa. Beszámolójából kiderült: gimnazistaként - főleg családi nyomásra - az egyetemre készült. Kiemelte az összetartó Refis közösség szerepét és fontosságát, valamint azokat a lehetőségeket, amelyek megalapozták későbbi pályáját: a nyelvtanulási lehetőséget és a külföldi utakat. Érettségi után média és kommunikáció szakra iratkozott be, közben elkezdett dolgozni egy kávézóban. „Élő munkakörnyezetben mindenki jobban felmérheti saját tudását és rátermettségét” – emelte ki. Több passzív félév után végül elvégezte az alapképzést, de idő közben rájött, hogy az útja a vendéglátás. Őszintén beszélt arról az útról, ami őt a pultos munkakörből az üzletvezetésig vitte. A nehézségekről, és örömökről, amelyet mind megtapasztalt ebben a munkában, amit ma is örömmel, lendülettel és nagy lelkesedéssel végez. „Nem mindig egyenes és egyértelmű az utunk, és ezzel nincs semmi baj. A lényeg a fejlődés” – zárta beszámolóját Török Tímea.
Bogdány Bálint gimnazista korában az Apple-nél szeretett volna dolgozni, amin többen csak mosolyogtak. Célul tűzte ki, hogy bekerüljön egy budapesti egyetemre. Az Óbudai Egyetem mérnökinformatikus szakán kezdte meg felsőfokú tanulmányait. Rengeteg kétség volt benne: teljesen egyedül ment Pestre, egy vidéki városból. „Az első zh-knál rájöttem, hogy mindenki ugyanonnan indul.” Nyíltan beszélt a mélypontokról is: „Az első évben több tárgyból megbuktam, hiába tanultam. De azt is megértettem, hogy nincs ezzel semmi gond. Ez nem jelenti azt, hogy vége van.” A második félévtől már a Logiscoolnál dolgozott, először Pécsen, majd Pesten. Az első nagy „multi”, ahova bekerült, egy svájci gyógyszeripari cég volt. Itt azzal foglalkozott, amivel mindig is szeretett volna: adatokkal. Mégis azt érezte, hogy nem ez az ő útja. 2021 óta dolgozik a Legonál, ahol megtalálta a helyét. Adatelemzéssel kezdte, jelenleg fejlesztőként dolgozik: a világ összes Lego gyárának gyártási adatait ők mozgatják, amelyhez ő építette fel a rendszert. Itt vált igazán fontosság életében az angol nyelv. „Nagyon jó a dánokkal dolgozni. Legozunk és xbox-ozunk munka közben. Ez ott teljesen elfogadott. A dánoknál két fontos dolog van: a család és az egészség. Mindent megadnak a munkavállalóiknak, hogy ezek rendben legyenek az életükben.” 2023-ban mesterképzésbe kezdett: adattudománnyal foglalkozik, a mesterséges intelligencián keresztül. „A munka mellett ez sok energiát elvesz. Szeretet, elköteleződés és szenvedély kell ehhez.” Bogdány Bálint beszámolójából kiderült: megtalálta az útját. Végül nem az Apple-nél helyezkedett el, de jobb helyen nem is lehetne. „Arra induljatok, amit csinálni szeretnétek. Mindenki a maga idejében halad, nem érdemes hasonlítgatni” – zárta beszámolóját.