Az 1898-ban megjelent Magyar anekdotakincs sok érdekes, humoros történetet őriz 1848-49 eseményeivel kapcsolatban. Nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából a kötet néhány gyöngyszemével szeretnék kedveskedni Diákjainknak.
Tóth Béla a mű bevezetőjében ekképpen ír az anekdotákról:
„Nemzetünknek egész világszemlélete benne vagyon az anekdotákban; és egész jelleme az anekdotakedvelésben. A magyar humor a tiszta emberismeret. A legnagyobb dolog, ami halandóknak adatott. Éles szem, okos elme; e kettőnek révén vált ki és szerzett magának örök életet az események véghetetlen sokaságából az, ami emlékezetes, ami bölcs, ami erős.
És az éles szem, az okos elme fegyvere ez a sok, szinte számtalan igazság, melynek hüvelye az anekdota. Minden alkalom más-más csillogó szablyát von elő a tárból.
Más nemzetek filozófiai rendszerekhez folyamodnak. Mi anekdotázunk. És az anekdota könnyű kardjával Gordius-csomókat vágnak ketté. […] Németesen fürkésző és töredékeket összerakosgató elme bizonnyal ki tudna hüvelyezni belőlük egy kész filozófiai rendszert. Mi magyaroknak nincsen szükségünk ilyen sommázásra. Mint keleti nép: minden forgácsban megtaláljuk az egészet, az igazságot, az erőt, az embert.”
Ajánlom az alábbi anekdotákat annak reményében, hogy mindenki megtalálja a maga kedvencét, netán kedvet kap továbbiak elolvasásához is.
Molnár Péter
igazgató